Neboli výsadby polykulturní.
Jsou velmi moderní zejména v souvislosti s oblibou vyvýšených záhonů. Není to ale žádná zahradnická novinka. Již předzahrádky našich babiček se pyšnily pestrou směsí rostlin. Užitkových i okrasných.
Stačí se inspirovat v přírodě. Zde rostou různé druhy rostlin pěkně pohromadě, v rozmanité směsici. Monokultury, čili jednodruhové výsadby, typické pro pole a klasické záhony zde nenajdeš. Samozřejmě, že pokud hospodaříš ve velkém, potřebuješ zapojit mechanizaci, abys zvládl(a) pozemky obhospodařit, je monokultura ekonomicky nutné řešení. Ale na omezeném prostoru pro pěstování, kterým většina zahradníků disponuje, se už dá čarovat.
Kdy se vyplatí smíšené výsadby? Vždycky, když chceš co nejvíc úrody a zároveň řešíš omezený prostor:
- vyvýšené záhony,
- malé záhony,
- skleník či pařeniště,
- nádoby na balkoně či terase.

Rozmanitost navíc zahradě jen svědčí. Víš, že jsou rostliny, které se vzájemně podporují, doplňují a dokonce i chrání před škůdci?

Co je dobré zohlednit při kombinacích:
- habitus rostlin – rostou víc do výšky nebo do šířky?
- nároky na světlo,
- nároky na živiny,
- nároky na vodu,
- náchylnost k chorobám,
- rodovou příbuznost.
Moje zkušenost
Na své třetí zahradě pěstuji smíšené záhony od jakživa. Nemám tu moc místa, a navíc vím, že třeba mrkev a cibule spolu skvěle vychází, a navíc se vzájemně chrání před škůdci. Postupně jsem přidala i květiny, jako měsíček a afrikány. Upřímně – na začátku jsem měsíčky na okraj záhonu vysela jako ochranu pěstovaných plodin, když jsem si jednou při zalévání polámala hadicí cibuli. Až pak jsem zjistila, jak lákají včely, že je z nich výborný čaj, a načetla si prospěšné působení i pro další užitkové rostliny. Protože odpuzuje mšice a láká pestřenky, jejichž larvy mšice požírají, vysévám ho teď i k rybízům a pod stromy.
Moje zkušenost: Při vhodné kombinaci rostlin, mám větší úrodu, míň práce, na pohled krásnou i užitkovou část zahrady. Vlastně se úplně ztrácí rozdělení na okrasnou a užitkovou, protože i v té okrasné části pěstuji bylinky, ovoce a zeleninu. Takže mám užitek z celé zahrady a zároveň všechno vypadá krásně.

Pozor, nejde ale pěstovat nahodile všechno dohromady. Jsou i kombinace rostlin, které si nesvědčí a je třeba je pěstovat dál od sebe!
Co s čím pěstovat
Vhodné a nevhodné kombinace zeleniny zjistíš nejsnáze z mého Zahradního taháku ZELENINA – co s čím pěstovat. Původně jsem ho dělala pro sebe. Dalo mi to hodně práce, spoustu času hledání na internetu, sepisování poznámek, vylučování protichůdných informací. A tak jsem si řekla, že ušetřím práci ostatním zahradníkům, a dám ho k dispozici. Najdeš ho na mém e-shopu ve dvou variantách. Buď si ho můžeš stáhnout, nebo objednat už vytištěný a zalaminovaný.
Letos jsem k němu přidala i druhý Zahradní tahák BYLINKY – proč a s čím pěstovat. Protože bylinky díky svým silicím nejen podporují ostatní rostliny, ale hlavně je chrání před škůdci. Najdeš tu třeba již zmiňovaný měsíček lékařský, ale taky bazalku, šalvěj a rozmarýn. Víš třeba, že bazalka odpuzuje komáry?
Oba taháky si můžeš objednat i v sadě za zvýhodněnou cenu. Je to skvělá volba, když si je chceš vyvěsit v zahradním domku, nebo mít jednoduše k dispozici kdekoli. Věřím, že v tomto téměř nezničitelném provedení Ti poslouží nejlépe.
