Jedna z nejznámější bylin a nenáročná okrasa zahrad.
Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je jednoletá bylina užitečná nejen lidem, ale i rostlinám. A proto určitě stojí za to ji ve své zahradě pěstovat.
Měsíček nebo sluníčko?
Semena mají tvar měsíčku, ale květy vypadají spíše jako sluníčka. Oranžové až žluté květy, v různé sytosti budou jako zářivá sluníčka zdobit Vaši zahradu od června až do mrazů. A když mrazy nepřijdou, tak klidně i celou zimu.
Podle podmínek je rostlina 20-50 cm vysoká, pevného a rozvětveného vzrůstu. Hodí se do smíšených výsadeb přírodních zahrad, do venkovských „babičkovských“ předzahrádek, i do moderních zahrad ve vintage stylu. Zářivé oranžové květy udělají parádu také v nádobách.
Není to úplně typická květina k řezu, ale ve smíšených vazbách vypadá efektně a vydrží velmi dlouho ve váze. Nevoní a trochu lepká.

Jak na pěstování
Měsíček roste všude. Nejraději má slunná místa (ale ne úplně výheň). Pokud ho dáte do stínu, poroste taky, ale květy budou menší a nebude jich tolik. Je naprosto nenáročný, takže ho klidně vysejte i vy, kdo nemáte ideální půdu. I v mé jílovité studené půdě roste krásně.
Pěstuje se ze semínek. Vysít můžeme hned brzy z jara. Klidně sotva zem rozmrzne. Semena jsou mrazuvzdorná, po samovýsevu přežijí i velké mrazy, takže nemusíme mít obavu, že brzký výsev ohrozí růst.
Odkvetlé květy se odštipují, tím se podpoří tvorba dalších květů. Na přelomu července a srpna se často tváří celkově odkvetle. Stačí ale hluboce sestříhat (koukáme přitom, kde raší nové výhonky), a během pár týdnů nasadí na květ znovu.

Nezmar
Měsíček kvete neúnavně až do opravdu vysokých mrazů. V našich podmínkách často září na záhonech i v prosinci, než ho spálí lednové mrazy.
Pokud jednou vysejeme měsíček, vystačíme si se semínky už napořád. V odkvetlých květenstvích rychle uzrávají velká půlměsíčkovitá semena, která snadno nasbíráme na další rok. Spousta se jich vysemení i sama, takže i bez práce na jaře vyrostou nové rostliny. Přitom nehrozí nějaké zaplevelení záhonů – velká semena neodletí daleko a nikdy jich na jednom místě nevyroste moc.

Všestranně užitečná rostlina
Měsíček je nejen krásný, ale i prospěšný – lidem i rostlinám.
Pěstuje se často v užitkové části zahrady, ve smíšených záhonech se zeleninou, zejména pro své dezinfekční vlastnosti. Odpuzuje mšice, mravence a háďátka. Prospívá rajčatům, okurkám a bramborám jako ochrana před plísní. Do jisté míry prý dezinfikuje půdu.
Já ho vysévám na okraje záhonů – jednak pro okrasu, pro výše zmíněné prospěšné účinky, a také jako praktickou ochranu (takový malý živý plot), abych nepoškodila sekačkou nebo hadicí plodiny na okraji záhonů.

Květ měsíčku se sbírá pro užití v kuchyni (náhrada šafránu, do salátů, jako barvivo) a zejména pro bylinkaření. Čerstvé i usušené květy se přidávají do čajů pro svůj efekt na široké spektrum ženských a trávicích potíží. Používá se i k oplachům a výplachům při zánětlivých stavech např. v krku. Pro zevní užití se vyrábí masti, tinktury a oleje, které mají blahodárný efekt na hojení poranění a zánětů. Certifikovanou přírodní kosmetiku s obsahem měsíčku najdete např. tady: https://www.dotekbylinek.cz/mesicek/
Užitečné tipy na zahradničení po celý rok jsou shrnuty v Zahradnickém kalendáři.