Jako dítě jsem musela natírat kmeny stromů vápnem. Byla mi u toho vždycky strašná zima – dělá se to totiž v zimě. Nesnášela jsem to. Teď se k tomu vracím. Proč?
Vápno je osvědčený prostředek v péči o zahradu.
Je dostupné a jeho použití je snadné a bezpečné. Proto ho používali staří zahradníci od nepaměti. A protože není třeba vymýšlet kolo, stačí tyto osvědčené postupy zařadit i do péče o moderní zahradu.

K čemu se vápno na zahradě používá?
- Pro ošetřování ovocných stromů a keřů v zimě:
Jednak chrání kmeny před houbovými chorobami a mechy. Ale hlavně: bílá barva odráží světlo. Brání tedy prohřátí kůry sluncem během teplých zimních dnů a hlavně brzy z jara. Kvůli střídání teplých dní a mrazivých nocí, dochází totiž často k praskání kůry. Tyto praskliny (také zvané sluneční trhliny) jsou pak vstupní branou pro nemoci, infekce a škůdce dřevin.
Na obrázcích je vidět rozdíl mezi kůrou mladého stromu a kůrou stromu starého – již mrazy značně potrhanou. Přitom na severní straně, kam slunce nikdy nesvítí, je i kůra starého stromu souvislá bez trhlin.

Kůra mladého stromu, který ještě nezažil silné mrazy, je hladká.
Kůra starého stromu je rozpraskaná. Sluneční trhliny jsou zejména na jižní straně kmenu.

- Pro snížení kyselosti půdy:
Vápno pomáhá udržovat optimální pH půdy. Půdy se při využívání přirozeně okyselují, rostliny naopak vyžadují jen mírně kyselé až neutrální půdy, proto je třeba vápno dodávat opakovaně. Současně vápno zlepšuje konzistenci půdy a zvyšuje účinnost ostatních hnojiv.
Jak na to:
- Pro ochranný nátěr kmenů ovocných stromů a keřů: Rozmíchat do hustší kašičky (řídká stéká moc rychle a vápno je pak spíš všude po okolí než na stromě). Očistit kmen od lišejníků, odchlíplých částí a nečistot – rukavicí nebo kartáčkem. Natřít vápnem kmen od země až tam, kde se rozdělují větve – začátky silných větví je také lepší natřít. Provádí se při teplotách nad 0ºC od listopadu do března (záleží na průběhu zimy – typicky vždy, když dochází ke střídání slunečných dní a mrazivých nocí). Po silných deštích je třeba nátěr obnovit.
- Na zlepšení vlastností půdy: Na podzim po sklizni nebo kdykoli v průběhu zimy posypat záhon vápnem – pěkně na bílo. Vápno lze přidávat i na kompost v průběhu celé sezóny.
S načasováním zahradnických prací Ti nejlépe pomůže Zahradnický kalendář. Aktuální vydání v různých formátech najdeš na e-shopu.



Co k tomu použít?
Nejlepší je oxid vápenatý (nehašené vápno). Prodává se i uhličitan vápenatý, ale oxid je lepší.
Nejlevnější je koupit pytel vápna ve stavebninách, vyjde to levněji než v zahradnictví. Pokud se Ti ale nechce tahat s velkým pytlem, nebo máš jen 2 stromy jako já, dá se koupit i Zahradnické vápno (tak se to jmenuje) v menším balení.

Měj na paměti, že vápno není všespásnou ochrannou ovocných stromů. Dle druhu škůdců, kteří stromy napadají, je vhodné v průběhu sezóny používat prostředky pro cílenou ochranu proti těmto škůdcům.
Ať to roste!
